
Kolejne próby zrzucenia zbędnych kilogramów, które kończą się niepowodzeniem wywołują dobrze znany wszystkim odchudzającym się efekt jo-jo. Taką nazwa określamy wahania wagi ciała, które w ciągu 5 lat mieszczą się w granicach pomiędzy 5 a 10%. Gdy wahania wagi przekraczają 10%, mamy do czynienia z bardzo nasilonym efektem jo-jo.
Wiadomo, że efekt jo-jo to ogromny problem dla osób walczących z nadwagą, gdyż błyskawicznie unicestwia ich wysiłki podjęte w celu osiągnięcia smukłej sylwetki. Jednak okazuje się, że zjawisko to ma znaczenie nie tylko estetyczne ale ma też niebagatelny wpływ na nasze zdrowie.
Wieloletnie badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych i w Europie wykazują, że wahania wagi ciała wiążą się ze wzrostem umieralności, mają też wpływ na zachorowalność i umieralność z powodu choroby wieńcowej serca zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Z wielu względów warto więc nie dopuszczać do wystąpienia efektu jo-jo. Nie znaczy to jednak, że należy rezygnować z odchudzania, gdyż otyłość także pociąga za sobą poważne problemy zdrowotne. Należy jednak odchudzać się odpowiednio, najlepiej w kilku etapach:
Etap I - odchudzanie:
- trzeba stosować wyłącznie racjonalne diety, opracowane na podstawie naukowych przesłanek;
- nie należy jeść przekąsek nie przewidzianych w jadłospisie diety, ani stosować głodówek i diet jednoskładnikowych;
- tygodniowo nie wolno chudnąć więcej niż 1 kg.
Etap II - utrzymanie wagi po schudnięciu:
- należy ogrniczyć spożycie pokarmów o ok. 400 kcal w stosunku do zapotrzebowania energetycznego;
- nie można zapominać o aktywności ruchowej (codziennie 3-5 km marszu, co drugi dzień 30 min gimnastyki).