Odsysanie tłuszczu jest coraz popularniejsze - nie bez powodu. Dzięki temu zabiegowi szybko mogą się spełnić nasze marzenia o pięknie wymodelowanej, smukłej sylwetce.
Pacjentki przychodzące do gabinetu chirurga plastycznego najczęściej proszą o usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z kolan i ud. Brzuch i pośladki znajdują się na drugim miejscu pod względem częstotliwości wykonywanych zabiegów. Do chirurgów zgłaszają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Niestety liposukcji nie każdy może się poddać. Przeciwwskazaniem do zabiegu są cukrzyca, choroby układu krążenia i oddechowego, a także nadczynność tarczycy i zaburzenia krzepliwości krwi.
Niezbędne badania
Liposukcja to poważny zabieg chirurgiczny, dlatego poprzedzają go liczne badania: krwi, EKG oraz prześwietlenie klatki piersiowej. Na sześć godzin przed zabiegiem nie można nic jeść ani pić. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.
Trudne chwile po zabiegu
Pierwszą dobę po operacji pacjent spędza w klinice, następny tydzień pozostaje w domu. Potem można wrócić do pracy, ale rekonwalescencja trwa około miesiąca. W tym czasie wskazane są masaże i drenaże limfatyczne, przeciwdziałające powstawaniu podskórnych złogów i nierówności. Przez 3 miesiące trzeba nosić specjalną bieliznę uciskową, która masuje skórę i zapobiega powstawaniu krwiaków. Od 4 do 6 tygodni utrzymuje się bowiem pooperacyjny obrzęk. Choć tłuszcz został usunięty na stałe, by nie dopuścić do powstawania jego nowych wałeczków, lekarze zalecają dietę i ruch.
Ryzyko powikłań
Zdarza się, że źle wykonana liposukcja powoduje uszkodzenia nerwów, stany zapalne lub nierówne rozmieszczenie pozostałej tkanki tłuszczowej pod skórą. Jednak najpoważniejszym zagrożeniem jest zator tłuszczowy, który może skończyć się śmiercią. Na szczęście jest to niezwykle rzadkie.
3 metody odsysania tkanki tłuszczowej
Ultradźwięki + pompa ssąca
Na czym polega: Tkankę tłuszczową rozbija za pomocą ultradźwięków na gęstą zawiesinę, dzięki czemu łatwiej się jej potem pozbyć. Po wprowadzeniu pod skórę przez niewielkie, 2-3 milimetrowe nacięcia cienkich rurek (zwanych kaniulami), podłączonych do pompy próżniowej, lekarz usuwa tłuszcz.
Zalety: Metoda ta pozwala odessać nadmiar tłuszczu również z takich miejsc jak kark czy powiększone piersi u mężczyzn.
Wady: Wysokie ceny aparatury do ultradźwięków powodują, że technika ta stosowana jest w niewielu gabinetach chirurgii plastycznej w Polsce. Użycie pompy próżniowej może powodować nierównomierne rozmieszczenie pozostałej tkanki tłuszczowej pod skórą.
Czas zabiegu: Od 2 do 6 godzin.