Przebarwienia skóry stanowią poważny problem kosmetyczny. Dotyczy on ponad 2,6 mln Polek, zwłaszcza powyżej 40 r.ż. przebarwienia to plamy różnej wielkości i kształtu, ciemniejsze od otaczającej zdrowej skóry. Mają różną lokalizację ale najczęściej widoczne są w miejscach odsłoniętych, wystawionych na działanie słońca (twarz, dekolt, ręce).
Powstają na skutek nadprodukcji lub nierównomiernego rozłożenia melaniny, czyli barwnika skóry wytwarzanego przez melanocyty oraz zwiększenia liczby lub rozrostu tych komórek.
Główną przyczyną powstawania przebarwień są promienie UV. Inne czynniki sprzyjające ich powstawaniu to ciąża, okres menopauzy (są u 90% kobiet po 50 roku zycia), choroby wątroby, niedoczynność nadnerczy, nadczynność tarczycy, zapalenia przydatków, zaburzenia miesiączkowania, kuracje hormonalne, stosowanie niektórych leków czy kosmetyków zawierających substancje fototoksyczne i fotoalergizujące.
Przebarwienia możemy podzielić na naskórkowe i skórne, w zależności od głębokości zlokalizowania barwnika, co ma duże znaczenie w ich leczeniu. Do zmian barwnikowych zalicza się też zwykłe piegi – liczne, drobne plamki pojawiające się najczęściej na odsłoniętych partiach skóry. Pod wpływem światła słonecznego stają się ciemniejsze i większe. Ich wystąpienie jest uwarunkowane genetycznie i dotyczy przede wszystkim osób o jasnej karnacji i jasnych lub rudych włosach.Do typowo kobiecych przebarwień należy ostuda (melasa, chloasma), nazywana też maską ciąży, gdyż wtedy właśnie szczególnie często się pojawia ( 50-70% ciężarnych ). Jako zmiana związana ściśle z poziomem hormonów żeńskich, występuje również podczas stosowania antykoncepcji czy przy zaburzeniach endokrynologicznych (jajniki , tarczyca ). Przyczyną powstania ostudy może być też stosowanie niektórych leków np. hydantoiny czy kosmetyków.
Melasma to dość symetryczne plamy zlokalizowane na czole , policzkach i wargach. Nasilają się podczas ekspozycji na ultrafiolet ( w tym solarium).
Przebarwienia pozapalne powstają w miejscach gdzie wcześniej toczył się proces zapalny – trądzik, wysypka lub doszło do uszkodzenia naskórka – oparzenie słoneczne, peeling, uraz
Inny rodzaj zmian to plamy soczewicowate, zwane też plamami starczymi gdyż zwykle pojawiają się z wiekiem. Są to niewielkie, owalne lub okrągłe plamy o zabarwieniu od jasnego brązu do prawie czarnego. Ponieważ decydujący wpływ na ich tworzenie ma promieniowanie ultrafioletowe słoneczne i sztuczne pojawiają się głownie na odsłoniętych częściach skóry: twarz, grzbiet dłoni, ramiona, szyja.